Lampy sufitowe- gdzie się sprawdzają?

Lampy sufitowe mogą przyjmować różne formy, niezmiennie jednak stanowią główne źródło światła w niemal każdym pomieszczeniu w naszych domach. Warto jednak zauważyć, że coraz częściej odchodzimy od standardowych zwisów, a w projektach mieszkań stawiamy raczej na reflektory i inne rodzaje oświetlenia punktowego. To bardzo wygodne rozwiązanie, które nierzadko daje możliwość sterowania strumieniem światła w dowolnie wybrane przez nas miejsce. Jednocześnie nowoczesne reflektory sufitowe doskonale wpisują się w obecne minimalistyczne trendy. Co je wyróżnia i gdzie warto na nie postawić?

Nowoczesne lampy przysufitowe to lekkie formy, które idealnie komponują się z nowoczesnymi wnętrzami. Reflektory można zamontować nie tylko na klatce schodowej czy w przedpokoju – to doskonałe rozwiązanie także do sypialni czy salonu. W wielu miejscach skutecznie zastępują oświetlenie główne. Co sprawiło, że reflektory sufitowe stały się dzisiaj tak popularne? Przekonaj się, dlaczego nierzadko okazują się lepsze niż tradycyjne lampy wiszące.

Lampy przysufitowe – uniwersalne i ponadczasowe

Nasi rodzice czy dziadkowie nie mieli tak dużego pola manewru w kwestii aranżacji wnętrza. Dzisiejsze sklepy z oświetleniem pękają w szwach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie – wcześniej w większości pomieszczeń pojawiała się po prostu jedna lampa wisząca zamontowana w centralnym punkcie. Przestrzeń wydawała się płaska i nie miała wyraźnego charakteru. Najważniejsze jest jednak to, że była naprawdę kiepsko doświetlona, a ciemne kąty zmniejszały ją optycznie. Dzisiaj z pomocą przychodzi oświetlenie dodatkowe, a w tej roli doskonale sprawdzają się m.in. właśnie reflektory sufitowe czy podobne do nich spoty.

Czy to oznacza, że lampy wiszące wychodzą z mody lub są rzadziej wybierane? Oczywiście, że nie – nie ma żadnych powodów, by z nich rezygnować. Ozdobny, duży żyrandol również przyjmuje dzisiaj zupełnie inne formy niż jeszcze kilkanaście czy kilka lat temu. Współczesne projekty precyzyjnie wpisują się w potrzeby nowoczesnego klienta, zaś reflektory sufitowe są doskonałym uzupełnieniem dla nich. Takie połączenie sprawdza się zwłaszcza w dużych pomieszczeniach, gdzie bardzo ważny jest podział na strefy o różnym przeznaczeniu.

Dlaczego lampy wiszące i przysufitowe doskonale się uzupełniają? Użytkownicy bardzo często decydują się na reflektory w kolorze sufitu, by te nie odwracały uwagi od ozdobnego żyrandola, a jednocześnie skutecznie doświetlały zacienione zakamarki. Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w dużym salonie, jak i sypialni czy kuchni. Ten patent pochodzi z dużych przestrzeni komercyjnych, np. reprezentacyjnych recepcji hotelowych czy sal konferencyjnych.

Ogromną zaletą lamp przysufitowych w formie reflektorów jest możliwość sterowania strumieniem światła. Dzięki temu można rozjaśnić każdą, dowolnie wybraną przestrzeń. Możesz więc zdecydować się na ich montaż zarówno w głębokiej wnęce czy przy regale na książki, jak i na dekoracyjnej ścianie czy przy rodzinnych pamiątkach. Dzięki nim zupełnie odmienisz wnętrze swojego domu – podkreślisz to, co dla ciebie ważne i ukryjesz potencjalne mankamenty przestrzeni. Co istotne, reflektory sufitowe pozwalają poprawić proporcje pomieszczeń i optycznie je powiększyć – to szczególnie istotne, gdy dysponujesz niedużą przestrzenią.

Reflektory sufitowe – oświetlenie główne czy dodatkowe?

Warto wiedzieć, że lampy przysufitowe nie muszą być wyłącznie oświetleniem dodatkowym. W jakich pomieszczeniach z powodzeniem mogą zastąpić główne źródło światła? Reflektory są dobrym rozwiązaniem w niskich i niedużych pokojach, czyli wszędzie tam, gdzie ozdobne żyrandole przytłaczają wnętrze i utrudniają poruszanie. To m.in. przedpokój, klatka schodowa czy nieduża sypialnia. W małym M1 mogą natomiast zastąpić lampy wiszące również w salonie.

Jeśli jesteś właścicielem niedużej przestrzeni i/lub niewysokiego mieszkania, wybieraj lampy przysufitowe, z których światło rozchodzi się przy samej linii sufitu. W takiej sytuacji nie musisz ograniczać się do jednego punktu świetlnego – pamiętaj, że to twoje oświetlenie główne, dzięki któremu będziesz czuł się w swoim domu swobodnie i komfortowo. Musi więc dokładnie rozjaśniać całe wnętrze.

Z założenia jednak lampy przysufitowe stanowią przede wszystkim źródło dodatkowego światła. To nierzadko po prostu funkcjonalny dodatek do wnętrz. Mogą pojawiać się więc nad kuchenną wyspą czy blatem, by dokładnie rozjaśnić wybraną przestrzeń roboczą. Decydujemy się na nie również w łazience (pamiętaj, że tam potrzebujesz specjalnego oświetlenia) lub przedpokoju, by skutecznie oświetlały duże lustra.

Reflektory sufitowe – podsumowanie

Jeśli chcesz, by w twoim domu pojawiły się reflektory sufitowe, musisz pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Przede wszystkim, najlepszy efekt pod względem estetyki i funkcjonalności zyskasz, jeśli połączysz je z innymi lampami. Zwróć uwagę, że niemal każde pomieszczenie ma co najmniej kilka przeznaczeń, do których potrzebujesz zupełnie innych warunków. Tylko zróżnicowane oświetlenie pozwoli ci na swobodne zmiany. Równie istotne jest zapamiętanie, że lampy przysufitowe mogą zastępować oświetlenie główne, ale tylko w mniejszych i niższych pomieszczeniach. Właściciele dużych przestrzeni powinni montować je jako dodatkowe źródło światła.