Czym kierować się podczas wyboru lamp podłogowych?

Nowoczesne lampy podłogowe to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów oświetlenia do salonu. Odpowiadają bowiem za tworzenie przytulnego nastroju, dzielą przestrzeń na osobne strefy o zróżnicowanym przeznaczeniu, a dodatkowo ozdabiają całe pomieszczenie. Przekonaj się, co warto o nich wiedzieć i wybierz lampę stojącą dopasowaną do twoich potrzeb. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie zalety ma oświetlenie podłogowe, jak wybierać lampy stojące i gdzie mogą się sprawdzić.

Lampy podłogowe to rozwiązanie najczęściej pojawiające się w salonie. Stawiamy je obok sofy czy fotela, by tworzyły miły klimat podczas rozmów z przyjaciółmi czy rodzinnego oglądania telewizji. Wykorzystujemy je do sprytnego dzielenia większej przestrzeni, skutecznie wyodrębniając w ten sposób kącik wypoczynkowy. Nierzadko również decydujemy się na oświetlenie stojące z dwoma źródłami światła, by jedno rozjaśniało pokój, drugie natomiast zastępowało lampki punktowe podczas czytania. Co sprawia, że tak często wybieramy lampy podłogowe? Jakie są ich zalety i na co warto zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Jakie zalety mają lampy podłogowe?

Co sprawia, że lampy podłogowe nieustannie cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród klientów? Aby zrozumieć ich fenomen, wystarczy poznać ich najważniejsze zalety. Według nas nie mają sobie równych ze względu na kilka podstawowych atutów.

Przede wszystkim lampy podłogowe nie wymagają skomplikowanego montażu. W przeciwieństwie do standardowych zwisów, nie wymagają dużego remontu, gdy chcemy wprowadzić je do wybranej przestrzeni. Oznacza to nie tylko dużą wygodę, ale także oszczędność – konieczność montażu, tj. kucia ścian i stropów oraz przenoszenia elektryki, wymaga zatrudnienia specjalistów.

Brak montażu sprawia, że lampy podłogowe można sprawnie przenosić z miejsca na miejsce. Oznacza to, że dają możliwość bezproblemowej zmiany aranżacji. To doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które cenią sobie swobodę i nie lubią nudy – wybierając oświetlenie podłogowe, mogą być pewni, że wkrótce będą w stanie niemal zupełnie odmienić wnętrze swojego mieszkania.

Co bardzo istotne, dobrze dobrane lampy podłogowe skutecznie dzielą większą przestrzeń na mniejsze strefy. Sprawiają, że pomieszczenie zyskuje nowe przeznaczenie – możesz wyznaczyć sobie kącik do relaksu czy czytania ulubionych książek lub zbudować atmosferę sprzyjającą rozmowom z bliskimi. To właśnie oświetlenie podłogowe umieszczone za sofą jest najlepszym rozwiązaniem, gdy planujesz urządzić sobie z rodziną domowe kino.

Należy również podkreślić, że lampy podłogowe są dostępne w wielu wzorach i kolorach. Możesz postawić na rozwiązania nowoczesne, które doskonale sprawdzają się w minimalistycznych wnętrzach lub bardziej dekoracyjne modele przeznaczone do pomieszczeń utrzymanych w stylu klasycznym. To ogromna zaleta, ponieważ niemal każdy klient może znaleźć rozwiązanie idealnie wpisujące się w jego potrzeby – dostępne lampy stojące mogą być małe i niemal wtapiające się w całą aranżację lub duże i ekstrawaganckie, które staną się punktem centralnym całego pomieszczenia.

Jak wybrać lampy podłogowe?

Aby znaleźć odpowiednią lampę podłogową do swojego mieszkania, warto wziąć pod uwagę swoje potrzeby i możliwości. Na wstępie dobrze jest więc ustalić swój budżet – dzięki temu będziemy wiedzieli, jaki zakres cenowy nas interesuje. Mówiąc jednak o pieniądzach, musimy po dkreślić, że często tanie lampy podłogowe są tak naprawdę najdroższe, bo ich odporność na uszkodzenia jest niska. Wybieraj więc modele mieszczące się w twoim budżecie, ale również wykonane z wysokiej jakości materiałów: metalu, drewna, tkaniny.

Dobrze dobrane lampy podłogowe muszą oczywiście pasować designem. Jeśli jesteś minimalistą i całe mieszkanie wykończyłeś w nowoczesnym, prostym stylu, szukaj modeli wykończonych w stali i szkle. Gdy interesują cię klasyczne aranżacje, możesz zdecydować się na oświetlenie stojące z dużą ilością zdobień. Bez obaw – obecnie wybór jest tak duży, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Zwróć również uwagę, czy przeglądane przez ciebie lampy podłogowe dają możliwość sterowania ramieniem. Istnieją bowiem zarówno wersje klasyczne, jak i te, które pozwalają na zmianę kierunku padania światła. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są rozwiązania z większą liczbą kloszy – jedno źródło światła rozjaśnia pomieszczenie, drugie możesz wykorzystywać np. podczas czytania.

Warto również zastanowić się, jak dużo światła chcemy wpuścić do pomieszczenia. Czy wybierane lampy podłogowe ma cechować duża przepuszczalność, czy będą służyły głównie budowaniu nastroju? Zupełnie inny efekt osiągniemy, wybierając model z odsłoniętą żarówką czy transparentnym kloszem, inny zaś w przypadku np. modeli metalowych.

Gdzie postawić lampy podłogowe?

Nie da się ukryć, że lampy podłogowe najczęściej pojawiają się w salonie. Stawiamy je przy sofie czy ulubionym fotelu, w którym czytamy książki. Doskonale budują atmosferę, sprawdzają się podczas oglądania telewizji czy rozmów z bliskimi. Okazuje się jednak, że to nie jedyna przestrzeń, w której się na nie decydujemy. Coraz częściej bowiem lampy podłogowe wykorzystywane są także w sypialni. Z powodzeniem zastępują standardowe lampki nocne – są stawiane po dwóch stronach wezgłowia łóżka. Klienci wykorzystują je również blisko szaf czy toaletek.