Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym?

lampy do salonu z aneksem kuchennym

W obecnych czasach rozwiązanie połączenia salonu z aneksem kuchennym staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w nowoczesnych projektach domów. Jest to bez dwóch zdań komfortowe połączenie mające wiele zalet, jednak, aby było w pełni funkcjonalne - należy zainstalować odpowiednie oświetlenie. W niektórych przypadkach może to stanowić spory problem, ze względu na dużą ilość mebli lub rozkład ścian. W dzisiejszym blogu opowiemy sobie, jak optymalnie rozświetlić kuchnię połączoną z aneksem kuchennym.

Jakie powinno być oświetlenie w kuchni połączonej z salonem?

Salon jest sercem domu, miejscem wypoczynkowym, w którym w większości przypadków ustanowiona jest kanapa do spędzania leniwych wieczorów oraz stół jadalny, przy którym jada się wspólne obiady i spędza czas ze znajomymi. Kuchnia często pełni rolę pomieszczenia roboczego, w którym przygotowywane są posiłki. Z tego względu oświetlenie w tych dwóch, jakże odmiennych pomieszczeniach, musi być inne - jak zatem to pogodzić? W wielu przypadkach stanowi to spory problem, gdyż zapewnienie doskonałego balansu nie należy do najłatwiejszych zadań. W kuchni światło powinno być zimne, po to, aby zapewniało doskonałą widoczność podczas czynności kulinarnych. W salonie warto zamontować oświetlenie cieplejsze, aby umożliwiało komfortowy wypoczynek i nie męczyło oczu. Na całe szczęście istnieje kilka sposobów, aby uzyskać pożądany efekt. Jakie zatem zamontować lampy do salonu z aneksem kuchennym?

Jak optymalnie oświetlić salon z aneksem kuchennym?

Pierwszą rzeczą, od której należałoby zacząć, będzie podzielenie salonu z aneksem na poszczególne strefy wypoczynkowe oraz robocze. Ma to znaczący wpływ na funkcjonalność pomieszczenia oraz na końcowy efekt aranżacji pod względem estetyki. Jak zatem dobrze dobrać oświetlenie punktowe?

Blat roboczy

Blat jest najistotniejszą strefą roboczą w całej kuchni - z tego względu musi być doskonale oświetlony, aby umożliwiał w pełni wygodne i komfortowe wykonywanie czynności kulinarnych. Tutaj największą popularnością i funkcjonalnością cieszą się halogeny, które zapewniają doskonałe oświetlenie punktowe, z możliwością regulacji kąta padania światła. Jest to gwarancją dobrej widoczności w obszarach, które wymagają precyzji. Lampy do salonu z aneksem kuchennym posiadające zimną barwę mają wpływ na koncentrację oraz zapewniają pełną przejrzystość podczas wykonywanych prac. Istnieje również kilka ciekawych alternatyw, tj. wiszący kinkiet czy taśmy LED, które po zamontowaniu dookoła blatu roboczego zapewniają świetne oświetlenie.

Wyspa kuchenna

Wyspa jest coraz częściej stosowanym elementem wnętrza, zwłaszcza w domach o większym metrażu. Stanowi ona dodatkową przestrzeń roboczą, która dzięki swoim wymiarom umożliwia swobodne gotowanie, nawet z pomocą partnera/partnerki lub dzieci jednocześnie. Często wyspa wyposażana jest w szuflady niezbędne do przechowywania wielu akcesoriów kuchennych czy produktów suchych. Z tego względu musi tutaj znaleźć się odpowiednie oświetlenie - a najlepszą propozycją wydają się być wiszące lampy do salonu z aneksem kuchennym. Możliwość dostosowania ich odległości od powierzchni roboczej zapewnia sposobność regulacji optymalnego oświetlenia, bez ryzyka stworzenia przeszkody utrudniającej poruszanie się w pomieszczeniu.

Przestrzeń jadalniana

Oświetlenie przestrzeni jadalnianej w dużej mierze zależy od miejsca, w którym się znajduje. Strefa zawierająca duży stół przeznaczony do spożywania posiłków w rodzinnym gronie w większości przypadków znajduje się salonie. Wszystko zależy od konkretnego pomysłu architekta lub właściciela domu. Bardzo często wybór pada na wiszące lampy do salonu z aneksem kuchennym. Nie wszyscy jednak popierają to rozwiązanie, gdyż w wypadku, w którym jadalniana strefa znajduje się blisko ściany lub w rogu pomieszczenia, warto rozważyć kinkiet montowany na ścianie. Będzie on emitować neutralne lub ciepłe światło.

Strefa wypoczynkowa

W tym miejscu znajduje się zazwyczaj drobny, funkcjonalny stolik kawowy, kanapa oraz telewizor umożliwiające relaks przy ulubionych serialach. Idealne tutaj będzie światło ciepłe, które zapewni bezproblemowy wypoczynek i zniweluje zmęczenie oczu podczas przerabiania lektur, pracy przy laptopie lub oglądania telewizji. Najlepszym rozwiązaniem będą lampy do salonu z aneksem w pozycji stojącej lub kinkiety. Strefa wypoczynkowa nie jest miejscem robocznym - z tego względu klimat, aranżacja i sposobność odpoczynku są ważniejsze niż widoczność.

Lampy do salonu z aneksem mają za zadanie doskonale wypełniać aranżację wnętrza i ładnie wyglądać, jednak ich najważniejszym obowiązkiem jest zapewnienie optymalnego oświetlenia. Powinno ono być dostosowane do każdej konkretnej strefy, czy to wypoczynkowej, czy roboczej. Odpowiednie dopasowanie lamp, kinkietów czy halogenów znacznie zwiększa komfort wypoczynku oraz korzystania z przestrzeni roboczej.