Jak wybrać najlepsze lampy ścienne?

Nowoczesne lampy ścienne to najczęściej uzupełnienie dla lamp wiszących – pozwalają doświetlić zacienioną przestrzeń czy podkreślić obecność ciekawych ozdób lub pamiątek. Okazuje się również, że mogą stać się interesującym rozwiązaniem zastępczym, sprawdzają się bowiem w małych i wąskich pomieszczeniach. Podpowiadamy, jak wybrać lampy ścienne, gdzie warto zdecydować się na kinkiety i jakie są ich najważniejsze zalety.

Lampy ścienne oferowane przez dzisiejszych producentów to zróżnicowane modele i interesujące formy. Nie mają wiele wspólnego z tym, co znamy sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat z domów naszych babć. Uwspółcześnione rozwiązania sprawdzają się w modernistycznych, minimalistycznych aranżacjach i doskonale wpisują się w potrzeby nowoczesnych użytkowników. Przekonaj się, co warto o nich wiedzieć przed zakupem.

Lampy ścienne – zalety

Przede wszystkim należy podkreślić, że nowoczesne lampy ścienne są jednocześnie praktyczne i estetyczne. Współcześni producenci przykładają dużą uwagę do formy, która odpowiada potrzebom i oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Większość dostępnych modeli stanowi więc nie tylko praktyczne oświetlenie pokoju, ale także niebanalną ozdobę wybranego wnętrza. Co istotne, kinkiety to sprawdzony sposób na podkreślenie obecności wybranych elementów dekoracyjnych – zamontowane w odpowiednim miejscu pozwalają uwypuklić obecność wybranych zdjęć czy obrazów.

Dla właścicieli domów niezwykle ważny jest fakt, że nowoczesne lampy ścienne dostępne są zarówno w wersji wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Oznacza to, że cały projekt może być spójny stylistycznie, a domownicy zyskają bezpieczeństwo poruszania się zarówno po samym budynku, jak i ogrodzie. Zwróć uwagę, że kinkiety umieszczone po dwóch stronach drzwi wejściowych służą również budowaniu przyjemnego klimatu.

Jedną z największych zalet lamp ściennych jest fakt, że kinkiety są stosunkowo nieduże i można wykorzystywać je tam, gdzie nie ma zbyt wiele przestrzeni. To zdecydowanie jedno z lepszych rozwiązań do pomieszczeń, w których liczy się każdy centymetr. Są wykorzystywane na klatkach schodowych i korytarzach, gdzie ich niewielkie gabaryty zapewniają swobodę poruszania się i nie wpływają negatywnie na bezpieczeństwo.

Nowoczesne lampy ścienne mogą służyć jako samodzielne oświetlenie kierunkowe. Aby cieszyć się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które może nawet zastąpić lampy wiszące, wystarczy zdecydować się na większe kinkiety z wysięgnikami. To modele pozwalające na dość precyzyjne sterowanie kierunkiem padania światła, które służą jako oświetlenie precyzyjne, ale mogą również skutecznie rozjaśniać większą przestrzeń, np. sypialnię.

Producenci zadbali również o zróżnicowane modele, które zapewniają skrajnie różne efekty. Lampy ścienne mogą więc oferować strumień światła skierowany ku dołowi, ku górze lub w obie strony jednocześnie. Kinkiety otwarte w stronę sufitu skutecznie rozjaśniają pomieszczenie (światło odbija się od jasnego sufitu), modele skierowane ku dołowi budują klimat we wnętrzu, zaś rozwiązania dwustronne stanowią ozdobę ściany. Ostatnie doskonale sprawdzają się na klatkach schodowych, gdzie delikatnie rozproszone światło zapewnia bezpieczeństwo, a ze względu na brak miejsca trudno jest wybrać odpowiednie ozdoby.

Jak wybrać lampy ścienne?

Wybierając lampy ścienne, warto przede wszystkim pamiętać, że ten rodzaj oświetlenia doskonale prezentuje się w parach – w ten sposób montujemy je przy lustrze, po dwóch stronach wezgłowia łóżka czy na dłuższej ścianie salonu. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że w wielu miejscach kinkiety mogą pojawiać się również solo. Decydujemy się na  nie przy biurku w domowym gabinecie, nad blatem roboczym czy zlewozmywakiem w kuchni. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem są modele z praktycznym wysięgnikiem, który pozwala precyzyjnie sterować kierunkiem padania światła.

Bardzo istotne dla użytkowników jest to, jak dużo światła zapewniają wybrane lampy ścienne. Można więc zdecydować się na kinkiety z mleczną oprawą, która zapewni przyjemne rozproszenie – takie modele doskonale sprawdzają się w sypialni czy przedpokoju, gdzie delikatny efekt jest najbardziej pożądany. Gdy jednak rozwiązanie ma służyć nad blatem roboczym (w kuchni, w gabinecie etc.), lepiej jest zdecydować się na odsłonięte żarówki lub inne projekty, w których światło nie jest ograniczane.

Kolejną kwestią pozostaje kierunek padania światła – jak wspomnieliśmy, kinkiety mogą być otwarte ku górze, ku dołowi lub w obie strony. Lampy ścienne ze światłem padającym na jasny sufit mogą skutecznie rozjaśnić większą przestrzeń, dlatego chętnie wybieramy je do mniejszych salonów. Modele otwarte ku dołowi pojawiają się w sypialniach, gdzie ogromne znaczenie ma przyjemny dla oka klimat. Rozwiązania dwustronne to prawdziwy strzał w dziesiątkę, gdy chcesz efektywnie i efektownie rozjaśnić przedpokój.

Warto również przypomnieć, że lampy ścienne muszą wpisywać się w wybrany przez ciebie styl aranżacyjny i pasować do reszty oświetlenia w twoim domu. To nie będzie trudne, ponieważ większość producentów oferuje dzisiaj kolekcje lamp, w skład których wchodzą różne ich rodzaje: lampy wiszące, kinkiety, oświetlenie podłogowe etc.