Lampy stołowe ozdobą każdego wnętrza.

Lampy stołowe to nie tylko praktyczne doświetlenie zacienionych stref, ale przede wszystkim elegancki dodatek do całej aranżacji. Ich zadaniem jest więc zarówno zapewnienie bezpiecznych warunków do poruszania się po pomieszczeniu, jak i stworzenie we wnętrzu odpowiedniego nastroju. Przedstawiamy najważniejsze informacje o lampach stołowych, podpowiadamy, jakie mają zalety i jak wybrać model idealnie dopasowany do swoich potrzeb.

Lampy stołowe to niewielki dodatek, który może zupełnie odmienić atmosferę panującą w danym pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, by pasowała do wystroju wnętrza, dzięki czemu idealnie się z nim skomponuje i cały projekt będzie naprawdę harmonijny – to wprawi domowników w dobry nastrój. Przekonaj się, na co zwracać uwagę podczas zakupu i co zyskasz, decydując się na nowoczesne lampy stołowe.

Jak wybrać lampy stołowe do Twojego domu lub firmy?

Jako że lampy stołowe służą przede wszystkim budowaniu atmosfery (a przy okazji doświetlają zacienione przestrzenie i pomagają wydzielać strefy o zróżnicowanym przeznaczeniu), najważniejszy jest ich design. Wybierając model dla siebie, dokładnie przeanalizuj, jaki styl panuje w twoich wnętrzach i zdecyduj się na rozwiązanie zaprojektowane w podobny sposób. W pomieszczeniach minimalistycznych powinny pojawić się lampki o prostych formach, zaś w mieszkaniu inspirowanym stylem angielskim lepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie stołowe posiadające ozdobną formę.

Wybierając lampy stołowe, zwróć dużą uwagę na klosz. Jeśli nie szukasz oświetlenia do pomieszczeń utrzymanych w stylu industrialnym, gdzie doskonale sprawdzi się model z niemal zupełnie odsłoniętą żarówką, raczej powinieneś wybierać rozwiązania z kloszem, który ją zakryje. Gdy twoim celem jest doświetlenie zacienionej przestrzeni, zdecyduj się na projekt utrzymany w jasnym kolorze – ciemny klosz sprawdzi się tam, gdzie lampy stołowe są wykorzystywane przede wszystkim jako ozdoba wnętrza.

Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego lampy stołowe są wykonane. Obecnie producenci nie ograniczają się zanadto: w sklepach dostępne są m.in. powszechne modele drewniane, metalowe czy szklane. Pojawiają się również mniej oczywiste rozwiązania, jak np. lampy z betonu. Ich dobór uzależniony jest od preferowanego stylu. Jeśli urządzasz mieszkanie po skandynawsku, wybieraj lekkie, jasne formy. W nowoczesnych wnętrzach natomiast można sięgnąć po lampy industrialne – metalowe czy nawet betonowe. Nie da się ukryć, że ogromne znaczenie podczas wyboru ma również to, jakie jest przeznaczenie kupowanego modelu. Jeśli lampy stołowe mają pojawić się w sypialni, oferowane przez nie oświetlenie nie powinno być rażące, natomiast ich projekt może być minimalistyczny ze względów praktycznych. W salonie natomiast bardzo często stanowią one ozdobę samą w sobie, dlatego warto zdecydować się na bardziej wyszukany projekt, który przyciągnie uwagę naszych gości.

Lampy stołowe – zalety

Nie da się ukryć, że lampy stołowe to przede wszystkim dekoracja wnętrza. Ustawione w salonie, sypialni czy przedpokoju wprowadzają do mieszkania przytulny klimat, dzięki któremu domownicy po prostu czują się w nim komfortowo i przyjemnie. Właśnie d latego tak ważne jest, by dobrze je dobrać – nic nie powinno bowiem rozpraszać twojej uwagi i irytować cię, gdy po całym dniu wracasz do domu.

Jednocześnie jednak należy podkreślić, że lampy stołowe dość skutecznie doświetlają wybraną strefę. Właśnie z tego względu nierzadko wybierane są nie tylko jako ozdoba, ale także funkcjonalne wsparcie – na czas czytania czy pracy. Okazuje się więc, że to nie tylko ozdobne modele, które tworzą przyjemny klimat jesienią czy zimą, gdy wieczory stają się niesamowicie długie.

Istotną zaletą jest fakt, że lampy stołowe są bardzo mobilne. Zdecydowanie się na ich postawienie w salonie czy przedpokoju jest więc zupełnie niezobowiązujące. Gdy będziesz miał ochotę na zupełną lub częściową zmianę aranżacji, tego rodzaju oświetlenie będziesz mógł po prostu schować do pudełka. Żadnego kucia i wielkiego remontu.

Należy więc podkreślić, że lampy stołowe dają możliwość zmian: zarówno swojego położenia, jak i wyglądu. Właściciele mogą bowiem zdecydować się również na zmianę klosza, gdy chcą odświeżyć aranżację wybranego pomieszczenia.

Gdzie sprawdzają się lampy stołowe?

Czy lampy stołowe muszą zawsze stać na stole? Najczęściej pojawiają się na komodach znajdujących się w różnych pomieszczeniach – sypialni, przedpokoju czy salonie. Nierzadko jednak stawiamy je także na stolikach kawowych czy bezpośrednio przy telewizorze. To właśnie one bardzo często budują klimat w naszych sypialniach, pojawiając się po dwóch stronach wezgłowia łóżka (tam doceniamy je również za wygodę – by je wyłączyć, nie musimy wstawać).

Gdzie kupić lampy stołowe?

Aby wybrane lampy stołowe jednocześnie cieszyły oko i były funkcjonalne, a co jeszcze ważniejsze – sprawdziły się na lata, warto wybierać doświadczonych sprzedawców. Nierozsądnym rozwiązaniem jest decydowanie się na zakup wyłącznie po analizie ceny – zdecydowanie lepiej będzie zapoznać się z opiniami poprzednich klientów oraz dowiedzieć się, jak długo dany sklep istnieje na rynku. W ten sposób znajdziesz rozwiązanie, które będzie wykonane z materiałów wysokiej jakości i nie zniszczy się już po kilku miesiącach używania. Należy pamiętać, że lampy stołowe najczęściej pojawiają się w salonie, który na co dzień tętni życiem – zwłaszcza gdy masz dzieci lub zwierzęta. Nietrudno wtedy o nieumyślne potrącenie czy inne przypadkowe zniszczenia.