Oświetlenie do niskiego salonu - jakie wybrać?

oświetlenie

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w aranżacji każdego wnętrza, nadając mu wdzięku i sprawiając, iż będzie ono zachęcać przytulną atmosferą i stanowić doskonałe miejsce do spędzania czasu w gronie bliskich. Salon to serce domu, miejsce rodzinnych obiadów i spotkań oraz integracji ze znajomymi. To właśnie tam spędza się najwięcej czasu - z tego względu salon musi być nie tylko funkcjonalny, ale również klimatyczny. W dzisiejszym artykule opowiemy sobie, jak wybrać oświetlenie do niskiego salonu.

Możliwości aranżacji niskich salonów

Zmorą wielu osób, które chcą urządzić swoje cztery ściany, jest niski salon. Co to właściwie oznacza? Tym mianem określa się pomieszczenie, w którym odległość podłogi od sufitu wynosi mniej niż 250 cm. Może mieć ono całkiem pokaźny metraż, jednak optycznie ulega znacznemu zmniejszeniu, przez co sprawia wrażenie ciasnego i nieustawnego. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają zażegnać ten problem i sprawić, iż niskie pomieszczenie może sprawiać wrażenie wizualnie większego i cieszyć swoją funkcjonalnością. Jedną ze skutecznych metod jest dobrze dobrane oświetlenie do niskiego salonu.

Jakie oświetlenie do niskiego salonu wybrać?

Dobranie odpowiedniego oświetlenia do niskiego salonu nie jest tak proste, jak może się wydawać. Plafony, oprawy sufitowe, taśmy LED czy kinkiety dają ogromne możliwości aranżacyjne. W przypadku niskiego pomieszczenia lampy wiszące oraz podłogowe nie znajdą swojego zastosowania. Gdy sufit znajduje się poniżej 250 cm nad podłogą, salon sam w sobie optycznie wygląda na ciasną i niefunkcjonalną klitkę. Odpowiedni dobór mebli i oświetlenia jest w stanie wyeliminować problem. Oto propozycje:

Plafony

Plafony stanowią idealne oświetlenie do niskiego salonu, gdyż zajmują mało miejsca, jednocześnie równomiernie oświetlając całe pomieszczenie. Kompaktowe rozmiary umożliwiają dostosowanie do każdego wnętrza, a różnorodność kształtów zapewnia dopasowanie do każdego pomieszczenia. Rozproszone światło rozchodzi się na boki, nie pozostawiając żadnych zacienionych stref, dzięki czemu jeden plafon jest w stanie oświetlić cały salon, minimalizując przy tym zajmowaną przestrzeń.

Oprawy sufitowe

Kolejną dobrą propozycją na optyczne powiększenie pomieszczenia są oprawy sufitowe. Tak samo jak plafony rozprowadzają równomierne światło, które optycznie powiększa pomieszczenie, współgrając z resztą aranżacji. Oprawy są bezpośrednio montowane do sufitu, dzięki czemu zajmują mało przestrzeni. Dodatkowym plusem w niskim pomieszczeniu jest fakt, iż odstają one niewiele od sufitu, dzięki czemu nie ma ryzyka zahaczenia głową o oprawę.

Taśmy LED

Taśmy LED są doskonałym rozwiązaniem na oświetlenie do niskiego pomieszczenia. Mogą być zamontowane wszędzie - na suficie, na ścianie czy na meblach. Cienkie paski zajmują minimalną ilość miejsca, optycznie powiększając salon. Równomierne rozproszenie światła, pełna dowolność miejsc montażu oraz możliwość zmiany kolorów sprawia, iż taśmy LED są idealnym rozwiązaniem w przypadku niskich pomieszczeń.

Jakiego oświetlenia nie stosować w niskim salonie?

Jako oświetlenie do niskiego salonu nie powinno stosować się lamp wiszących. Istnieje ku temu kilka powodów. Przede wszystkim lampa znajdująca się zbyt nisko stanowi realne zagrożenie kontuzji i uszkodzenia klosza. Przypadkowe zahaczenie może doprowadzić także do pożaru - gdyż podczas usterki mogą zostać odkryte przewody elektryczne. Dodatkowo lampa wisząca zbyt nisko, znacznie ogranicza przestrzeń, wizualnie zmniejszając pomieszczenie oraz utrudniając swobodne poruszanie się. Kolejnym aspektem jest nierównomierne rozprowadzenie światła. Kierowane będzie ono w dół, podczas gdy lampa zwisa zbyt nisko, co skutkuje kiepskim oświetleniem salonu.

Posiadając niski salon, należy wziąć pod uwagę nie tylko odpowiednie oświetlenie. Aby wizualnie powiększyć pomieszczenie, trzeba zastanowić się nad optymalnym wyborem mebli. Powinny one być małych rozmiarów, aby umożliwiać swobodny dostęp oświetlenia w każdy kąt salonu. Dobrym pomysłem jest także zrezygnowanie z zasłon na rzecz rolet. Przy odpowiednio dobranym plafonie, oprawie lub taśmach LED nawet pomieszczenie mające odległość podłogi od sufitu mniejszą niż 250 cm, może wyglądać na duże i cieszyć swoją funkcjonalnością.