Plafony- co warto wiedzieć przed zakupem

W ostatnich latach plafony powróciły do łask – coraz więcej współczesnych użytkownik decyduje się na ich montaż. Co ciekawe, pojawiają się już nie tylko tam, gdzie absolutnie nie ma przestrzeni na cokolwiek większego. Coraz częściej są pierwszym wyborem do pomieszczeń niedużych i utrzymanych w minimalistycznym stylu – doskonale go bowiem uzupełniają, jednocześnie dostarczając dość dużo światła. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować się na plafony i jak wybrać lampę sufitową na miarę swoich potrzeb.

Plafony wyglądają dzisiaj zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Nie zawsze są okrągłe i wykonane z mrożonego szkła. Pojawiły się modele przyjmujące zupełnie inne kształty, wykończone mlecznym szkłem i współcześnie wykorzystywanymi w architekturze wnętrz tworzywami: metalem czy drewnem. W wielu miejscach plafony stanowią dzisiaj alternatywę dla tradycyjnych lamp wiszących i sprawdzają się jako główne oświetlenie danego pomieszczenia. Co warto o nich wiedzieć?

Dlaczego warto wybrać plafony?

Nowoczesne plafony sufitowe pojawiają się w różnych pomieszczeniach. Okazuje się, że klienci decydują się na ich montaż zarówno w korytarzach, jak i salonach czy jadalniach. Co ciekawe, można je stosować także jako lampy ścienne, które efektownie podświetlą wybraną przez użytkownika część pomieszczenia.

Nie da się ukryć, że plafony sprawdzą się wszędzie tam, gdzie lampy wiszące nie dadzą rady. Przylegają bardzo blisko do sufitu, dzięki czemu zajmują naprawdę mało miejsca – nie będą optycznie przytłaczać więc niskich pomieszczeń. Dzisiaj to już niekoniecznie “ostatnia deska ratunku” tam, gdzie na nic innego nie ma miejsca – stanowią raczej interesującą alternatywę dla tych, którzy szukają minimalistycznych form o skutecznym działaniu oraz właścicieli niedużych przestrzeni.

Warto podkreślić, że nowoczesne plafony są dostępne w wielu zróżnicowanych formach, kolorach i wzorach. Dzisiaj to już nie tylko okrągłe projekty – producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i zaoferowali również rozwiązania kwadratowe, okrągłe czy zupełnie płaskie. W obecnie dostępnych modelach znajdziemy także bardziej zróżnicowane niż dotychczas materiały: obok szkła pojawiły się także drewno czy metal.

Nowoczesne plafony sprostają oczekiwaniom wielu klientów: dostępne są bowiem zarówno rozwiązania o bardziej futurystycznym designie, jak i te, które przyjmują klasyczny charakter. Okazuje się, że dzięki zamontowaniu kilku punktów świetlnych w niedużej odległości od siebie można osiągnąć niebywały efekt, który doskonale sprawdzi się w chłodnych, minimalistycznych wnętrzach. Istnieją również plafony, które oferują kilka mniejszych lamp na metalowym lub drewnianym stelażu – to doskonały wybór dla właścicieli małych mieszkań, którzy poszukują oświetlenia nad kuchenną wyspę. Dlaczego jeszcze wybieramy plafony? Bo są efektowne i efektywne jednocześnie. Okazuje się, że dają przyjemne dla oka rozproszone światło. Nie generują nieprzyjemnych cieni, a więc całe pomieszczenie jest dzięki nim przyjemne oświetlone.

Jak wybrać plafony?

Co powinno zdecydować o wyborze lampy? Aby kupione plafony okazały się strzałem w dziesiątkę, koniecznie weź pod uwagę:

  • materiał wykonania – wybieraj wyłącznie urządzenia wysokiej jakości, które cechuje duża odporność na uszkodzenia, dzięki czemu nie będziesz musiał zbyt często inwestować w nowe oświetlenie do mieszkania,
  • rodzaj emitowanego światła – jego barwę i natężenie, by odpowiadało do wykonywanych w danym pomieszczeniu czynności,
  • funkcje dodatkowe – np. możliwość zmiany natężenia i barwy światła, by móc dowolnie nim sterować i płynnie dopasowywać do aktualnych potrzeb,
  • design – wybierane przez ciebie plafony powinny ci się podobać, a co jeszcze ważniejsze: pasować stylistycznie do całego wnętrza,
  • cena – tanie plafony mogą być wykonane z niskiej jakości materiałów, co sprawi, że po kilku latach użytkowania konieczna będzie ich wymiana,
  • producent – wybieraj dostawców, którzy mają pozytywne opinie wśród użytkowników: pamiętaj, że nie zawsze znany producent oferuje lepsze rozwiązania niż ten, który niedawno wprowadził swoje produkty na rynek.

Wybierając plafony do salonu, zawsze zwracaj uwagę przede wszystkim na ich wygląd – muszą bowiem tworzyć spójną całość z resztą wnętrza, by nic cię w nim nie rozpraszało. Dzięki temu zyskasz przestrzeń, w której dobrze ci się wypoczywa nawet po najtrudniejszym dniu w pracy. Gdy urządzasz salon w stylu nowoczesnym, twoją uwagę powinny przykuć lampy sufitowe utrzymane w czarnym lub białym kolorze oraz projekty w formie kwadratu czy prostokąta. Pamiętaj, że istnieją plafony dające możliwość sterowania kierunkiem padania światła, co pozwala na podkreślenie wybranego elementu aranżacji.

Decydując się na plafony do kuchni, musisz pamiętać, że to specyficzne pomieszczenie, w którym niezbędne jest intensywne oświetlenie. Zwracaj również uwagę na łatwość utrzymania go w czystości – to przestrzeń, w której warto postawić na szkło i metal. Nie da się również ukryć, że dobrze dobrane plafony pozwalają osiągnąć lepsze wrażenie estetyczne nad stołem czy wyspą.